شما اینجا هستید: خانه » آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب

آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب

چهارشنبه 21 اسفند 1392
0 نظر
خانه‌داری (18) عید نوروز

در این مطلب قصد داریم آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب را برای شما مطرح کنیم. امیدواریم این آموزش تهیه سبزه سفره هفت سین عید نوروز مفید واقع شود. سبز کردن دانه‌های سخت مثل گندم عدس ماش نخود و مانند اینها را باید یک تا دو روز در آب بخیسانید، بعد از اینکه دانه‌‌ها خوب خیس خورد آن را درون پارچه نخی پیچیده و مرطوب نگه دارید و مدام جا به جا کنید تا دانه‌‌ها یکنواخت جوانه بزند. دانه‌های جوانه‌‌زده را درون ظرف مورد نظر ریخته روی آن دستمال نمناک بکشید.‌‌
یکی دو روز بعد که جوانه‌‌ها کمی سبز شد دستمال را بر دارید. وقتی بلندتر شد آن را زیر نور آفتاب و هوای خنک بگذارید تا سبزه شما پرپشت و پررنگ شود. دانه‌‌های سخت را باید ۱۰ تا ۱۵ روز قبل سبز کنید و روزی یک بار به آن آب بدهید. علاوه بر ایده‌هایی که توی این مبحث می‌بینید، می‌توانید دانه‌ها را بین شکاف‌‌های میوه کاج نیز بریزید و سبز کنید و یا خوشه درسته گندم را سبز کنید.‌‌

آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب

آموزش تهیه سبزه عید بسیار جالب

سبز کردن دانه‌‌های لعابی مانند شاهی یا منداب و مانند اینها: ویژگی این بذرها این است که بعد از خیس شدن حالت ژله‌ای به خود می‌گیرند و به همین دلیل قابلیت چسبندگی روی سطوح مختلف (حتی سطوح عمودی) را دارا می‌باشند.
خیساندن: مقدار مناسب بذر را پس از یکبار شستن به مدت ۴ ساعت با آب لازم بخیسانید (میزان آب لازم برای بذر شاهی ۵ برابر و بذر منداب ۵/۲ برابر مقدار بذر است) روی سطحی را که می‌خواهید سبزه سبز کنید را با آب‌فشان خیس کنید. بعد یک لایه پنبه با ضخامت ۱ سانتی‌متر روی ماکت قرار دهید بطوری که همه جای ماکت را بپوشاند. روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید و سطح ماکت را با آب فشان کاملا خیس کنید و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید.
دقت کنید فقط یک لایه بذر روی تنطیف بمالید و پس از اتمام کارسطح ماکت را خیس کنید در این مرحله یک نایلون شفاف را که دو نقطه آن را سوراخ‌هایی به اندازه ۳×۳ ایجاد کردید روی کار و بافاصله قرار دهید (نایلون به سطح ماکت نچسبد). اضافه‌های نایلون را زیر ماکت جمع نمایید.
روز اول و دوم سبزه شما به روزی ۳ بار آبدهی با آب‌پاش نیاز دارد. از روز سوم که بذرها جوانه زد و به رنگ سبز کم رنگ در آمد دیگر احتیاجی به روکش ندارد و در این مرحله باید سبزه‌‌ها را روزی ۲ بار سیراب کنید. دو سه روزی که سبزه پوشش نایلونی دارد سبزه را در محیط معمولی و به دور از نور آفتاب قرار دهید. وقتی نایلون را برداشتید، یک روز دیگر هم در همان محیط قرار دهید ولی در روزهای بعد سبزه را روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید. البته در معرض باد نباشد. در این مرحله سبزه نیاز به روزی یکبار آب‌دهی دارد. بذر شاهی در ۶ روز و بذر منداب در ۴ روز آماده می‌شود. سعی کنید سبزه‌‌ها را در سبد حصیری قرار دهید تا آب از آن کاملا جدا شود.
اگر ماکت شما لبه دارد حتما لبه سبد را ببرید تا آب در آن جمع نشود و بوی نامطبوع ایجاد نکند تزئین سبزه بر روی کوزه ۱۰۰ گرم تخم شاهی را با آب مخلوط کنید تا لعاب داده و غلظت پیدا کند. جوراب نایلونی را روی سطح کوزه کشیده و اضافی آن را به سمت داخل بدهید.از مایه لعاب دار روی کوزه بمالید و قسمت‌‌های سوراخ دار را خالی بگذارید. بعد از اتمام کار روزی چند مرتبه با آبپاش روی آن آب بپاشید تا خشک نشود. بعد از اینکه سبزه‌‌ها کمی بلند شد قسمت‌‌های خالی کوزه را به آرامی برش‌‌زده و شمع کوچکی درون کوزه قرار دهید. اگر از کوزه ساده و بدون سوراخ استفاده می‌کنید فقط کافیست داخل کوزه را پر از آب کنید و نیازی به آب پاشیدن نیست. فقط مواظب باشید آب کوزه تمام نشود.