شما اینجا هستید: خانه » آموزش مسائل جنسی به فرزندان

آموزش مسائل جنسی به فرزندان

چهارشنبه 14 اسفند 1392
0 نظر
عمومی (19) مسائل جنسی

زندگی مثبت: کودکان ما از سن خیلی پایین نسبت به مسائل جنسی کنجکاو می‌شوند. وقتی آنها از ما سوال‌های جنسی می‌پرسند و یا مطالبی راجع به سکس مطرح می‌کنند، به احتمال زیاد معنایش این می‌تواند باشد که تا حد زیادی در آن مورد آگاهی دارند، بنابراین باید حواسمان باشد که اطلاعات اشتباه به آنها ندهیم‌‌
البته دقت باید کرد که نباید همه واقعیت را با جزییات برای آنها بیان کرد اما نباید به آنها دروغ هم گفت. مثلا در مورد کودکان خیلی کم‌سن گفتن اینکه ما از خدا می‌خواهیم به ما یک بچه بدهد، خیلی بهتر از این است که بگوییم پدر و مادر با نفس کشیدن در کنار هم بچه‌دار می‌شوند! هیچگاه کودکان‌تان را به دلیل کنجکاوی‌اش تحقیر نکنید.

آموزش مسائل جنسی به فرزندان کودک و مسائل جنسی

آموزش مسائل جنسی به فرزندان

آموزش مسائل جنسی به فرزندان آموزش مسائل جنسی به فرزندان

شروع آموزش مسائل جنسی سن خاصی ندارد‌‌

شروع آموزش جنسی هیچ سن خاصی ندارد. هر زمانی که فرزندتان کنجکاوی نشان داد، باید برایش توضیح بدهید؛ البته به اندازه فهم و ظرفیت پذیرش وی تا حدی که حس کنجکاوی‌اش ارضا شود. به یاد داشته باشید اگر پرسش‌های جنسی او را پاسخ ندهید، ممکن است سوال‌هایش را از افراد دیگری بپرسد که لزوما قابل‌اعتماد نیستند.

مسائل جنسی را عادی و بی‌اضطراب بگویید‌‌

هم پدر و هم مادر می‌توانند به پسرهایشان آموزش جنسی بدهند ولی بهتر است مادر وظیفه آموزش به دخترش را بر عهده بگیرد. وقتی می‌خواهید به فرزندتان آموزش جنسی بدهید، خیلی عادی و بدون اضطراب صحبت کنید. بهترین زمان را که احساس می‌نمایید فرزندتان آموزش‌پذیری بیشتری دارد، برای این کار انتخاب کنید. پیش از آنکه با او صحبت کنید، پیش خود مرور کنید که در مورد چه چیزهایی می‌خواهید صحبت کنید. بهترین کلمات را که برای فرزندتان قابل‌فهم باشد، انتخاب کنید. حتی می‌توانید جلوی آینه تمرین کنید.

اگر نمی‌دانید، مشورت کنید‌‌

بهتر است با پدر و مادرهایی که فرزند همسن شما دارند، مشورت کنید. ممکن است به‌دلیل تجربه مشترک راهکارهای مفیدی به شما بدهند. تجربه دیگران گاهی در انتخاب کلمات مناسب و قابل‌فهم هم بسیار سودمند است.‌‌
اگر ضمن صحبت با فرزندتان به جایی رسیدید که احساس کردید بلد نیستید چه توضیح مناسبی به سوالش بدهید، هیچ اشکالی ندارد. از او بخواهید که این سوال را از یک فرد آگاه‌تر بپرسد (مانند پزشک خانوادگی یا مشاور مدرسه). نشان دهید که آمادگی و ظرفیت ارتباط دوستانه با او را دارید و با دقت به حرف‌ها و نگرانی‌هایش گوش می‌دهید.‌‌

خودتان شروع کنید‌‌

اگر می‌بینید پسر یا دخترتان از سوال پرسیدن خجالت می‌کشد، خودتان آغازگر صحبت باشید. همیشه مطمئن شوید درجه کنجکاوی فرزندتان چقدر است. هیچ وقت در مورد چیزهایی که کنجکاوی نشان نمی‌دهد به او اطلاعات ندهید چون ممکن است برایش تاثیر آسیب‌رسان داشته باشد. گاهی ضمن توضیح دادن از او در مورد تمایلش به ادامه صحبت سوال کنید. اگر تمایل نشان نمی‌دهد آموزش را به زمانی دیگر موکول کنید.

آموزش تعویق تا رسیدن به پختگی در احساسات و شناخت‌‌

در مورد تغییرات بدنی پسرتان در زمان بلوغ توضیح بدهید. نکته مهم این است که فقط در مورد خطرها و بدی‌های رابطه جنسی توضیح ندهید، چون فرزندتان باید یاد بگیرد که رابطه جنسی، بخشی از زندگی و یک رابطه خوب و مفید است هرچند روابط نامشروع می؟تواند عواقبی مانند ابتلا به بیماری‌های مقاربتی یا حاملگی ناخواسته داشته باشد. یک پسر یا دختر نوجوان باید بداند که لازم است این رابطه را تا زمانی که از نظر احساسی و شناختی به پختگی لازم برای ازدواج نرسیده‌ به تعویق بیندازد.