شما اینجا هستید: خانه » استرس اجتماعی و شکنندگی استخوان

استرس اجتماعی و شکنندگی استخوان

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
استرس (3) استخوان - استرس

دانشمندان آمریکایی در بررسیهای خود نشان دادند که محرک‌های استرس زای اجتماعی نه تنها موجب ناراحتی روحی مردم می‌شوند، بلکه می‌توانند استخوانها را ضعیف و شکننده کرده، موجب ورم مفاصل شده و صدماتی را به قلب وارد کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس تاثیرات رفتارهای ناهنجار و استرس زا شامل محرومیتهای اجتماعی، عیب جویی و دشنام گویی را بر روی بدن انسان مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که این رفتارهای نامناسب نه تنها موجب آزردگی و ناراحتی روح می‌شوند بلکه اثرات مخربی نیز بر روی بدن دارند.

این محققان برای رسیدن به این نتایج برای گروهی متشکل از ۱۲۴ داوطلب یک سری تست را تجویز کردند و در آنها عمدا این گروه را مورد محرومیت و توهین قرار دادند.

استرس اجتماعی و شکنندگی استخوان استرس اجتماعی

سپس این دانشمندان سطوح دو نشانگر زیستی ویژه مربوط به فرایند التهابی استخوانها و شریانی این داوطلبان را کنترل کردند و نشان دادند که این محرومیتها در توسعه بیماریهایی مثل ورم مفاصل و مشکلات قلبی عروقی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

استرس اجتماعی و شکنندگی استخوان استرس‌های اجتماعی

جورج اسلاویچ، سرپرست این تیم بررسیاتی توضیح داد: “کشف این مکانیزم روحی می‌تواند به درک بهتر مکانیزمهای بسیاری از بیماریها و ارائه درمانهای مناسب تر کمک کند.”

براساس گزارش PhysOrg، به گفته این دانشمند، استرس ناشی از مصاحبه برای استخدام در یک شغل، شرکت در جلسات مهم و یا نگرانی پیش از انجام یک سخنرانی همگی از جمله محرکهای استرس زای اجتماعی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند.

استرس اجتماعی و شکنندگی استخوان استرس

ضعف سیستم ایمنی منجر به افزایش فعالیتهای التهابی بدن و بروز بسیاری از اختلالات به ویژه بیماریهای فوق می‌شود.