شما اینجا هستید: خانه » تأثیر سیکل‌های قاعدگی روی میزان کلسترول

تأثیر سیکل‌های قاعدگی روی میزان کلسترول

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
زنان (5)

کاهش و افزایش میزان کلسترول خون هم زمان با سیکل‌های قاعدگی در زنان رخ می‌دهد و با اندازه گیری کلسترول در این دوران می‌توان به نتایج دقیقی در این زمینه دست پیدا کرد.

به نقل از WebMD، محققان مرکز ملی بهداشت امریکا در بررسیات خود دریافتند که میزان کلی کلسترول در دوران قاعدگی تا حدود ۲۰ درصد تغییر می‌کند و این میزان در زنان چاق به بیش از ۴۰ درصد می‌رسد.

به عبارتی میزان کلسترول در نیمه اول قاعدگی، در بالاترین حد خود قرار داشته و سپس پس از تخمک گذاری، شروع به افت کرده و میزان آن پایین می‌آید.

بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند هر ماه در دوران قاعدگی اقدام به بررسی میزان کلسترول خون خود کنید.

محققان میزان هورمون جنسی زنانه استروژن، کلسترول، و سایر چربی‌های خون به نام تری گلیسیرید را در ۲۵۹ زن سالم ۱۸ تا ۴۴ سال مورد بررسی قرار دادند. و حدود ۱۶ مورد بررسی در طول دو سیکل قاعدگی از آن‌ها گرفتند و زمان‌های تخمک گذاری آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که کلسترول خوب خون در زمان تخمک گذاری به بالاترین حد خود رسیده و میزان کلسترول بد خون و تری گلیسیرید با بالا رفتن استروژن، کاهش پیدا می‌کنند.

هورمون استروژن خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد و همین افت هورمون‌ها علت بالا رفتن خطر ابتلای زنان به بیماری‌های قلبی، پس از یائسگی است.

همچنین بررسیات جدید نشان می‌دهند زنانی که قاعدگی‌های دردناکی دارند و دچار انقباضات دوران قاعدگی می‌شوند، ساختار مغزی آن‌ها دچار تغییراتی می‌شود.

به گزارش “ایسکانیوز”، به نقل از WebMD، اختلالات و دردهای قاعدگی در ۲۰ تا ۹۰ درصد از دختران جوان مشاده می‌شود. این انقباضات معمولاً در ناحیه زیر شکم در زمان بروز قاعدگی شروع شده و حتی تا ۷۲ ساعت باقی می‌ماند.

به گفته محققان دانشگاه “یانگ-مینگ” واقع در تایپی تایوان، این انقباضات می‌تواند باعث بروز تغییراتی در ساختار مغز شود.

آن‌ها اسکن‌های مغزی MRI از ۳۲ زن دارای انقباضات شکمی و ۳۲ زن فاقد این انقباضات انجام دادند.

آن‌ها این اسکن‌ها را زمانی گرفتند که اثری از درد و انقباضات نبود و توانستند طرحی از ساختار جسم خاکستری مغز تهیه کنند. جسم خاکستری مغز سلول‌های عصبی یا نورون‌ها را در مغز در بر می‌گیرد.

محققان با این اسکن‌ها متوجه شدند که حجم این جسم خاکستری در زنانی که دچار درد و انقباضات قاعدگی بودند، تغییر کرده است.

این تغییرات به خصوص در بخش‌هایی از این جسم مشاهده می‌شود که در انتقال درد و تنظیم حالات روحی دخیل هستند و در بخش‌هایی از جسم خاکستری که مسئول احساس درد و تنظیم هورمون‌ها است، افزایش حجم مشاهده می‌شود.

نتایج به دست آمده نشان داد که این تغییرات در زنانی که از این دردها و انقباضات رنج می‌برند، حتی در صورت عدم وجود این انقباض ها، تغییرات جسم خاکستری وجود دارد و این حاکی از آن است که این تغییرات نه تنها باعث تحمل درد می‌شود، بلکه چرخه‌های درد قاعدگی منجر به بروز تغییرات مرکزی با زمان بیشتری می‌شود.

این تغییرات در مغز افرادی که دردهای مزمن دارند نیز مشاهده می‌شود و این حکایت از این دارد که مغز جوانان و نوجوانان نسبت به دردهای قاعدگی آسیب پذیر است.
iscanews