شما اینجا هستید: خانه » جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

جمعه 18 بهمن 1392
0 نظر
تاریخ (17)

69 سال پیش در روز 4 فوریه سال 1945 میلادی در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم کنفرانس یالتا با حضور استالین، روزولت و چرچیل درشبه جزیره کریمه در ساحل دریای سیاه کار خود را شروع کرد.

در کنفرانس یالتا، فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا و جوزف استالین رهبر شوروی که در واقع میزبان کنفرانس بود، شرکت داشتند.

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

در مدت یک هفته برگزاری این کنفرانس سران متفقین در مورد سرنوشت آینده آلمان و ژاپن که در شکست آنها دیگر تردیدی وجود نداشت، تصمیم گرفتند.

در واقع، کنفرانس یالتا به نوعی تقسیم جهان و غنائم جنگی میان فاتحان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شد.

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

سران متفقین در یالتا تصمیم گرفتند آلمان را غیرنظامی کرده و خاک آن را به 3 منطقه اشغالی تقسیم کنند که چرچیل موفق شد روزولت و استالین را قانع سازد که منطقه‌ای از خاک آلمان نیز به فرانسه اختصاص یابد.

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

در مورد کشورهای اروپایی که از یوغ اشغال آلمان نازی آزاد شده بودند، سران متفقین در یالتا به توافق رسیدند این کشورها را در انتخاب سرنوشت خود آزاد بگذارند، البته به استثنای سرزمین‌هایی که شوروی قصد داشت به خاک خود منضم کند.

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

اما استالین برخلاف تعهد خود رژیم کمونیستی را به تمام کشورهای اروپای شرقی و مرکزی که توسط ارتش سرخ آزاد شده بودند، به استثنای اتریش، تحمیل کرد.

جنجالی‌ترین کنفرانس قرن بیستم

در عین حال، پس از این که آمریکا از بمب اتمی در جنگ با ژاپن استفاده کرد و چند روز قبل از تسلیم شدن این کشور، ارتش شوروی به سرعت مناطقی را در خاور دور اشغال کرد.

در جریان این کنفرانس فاتحان جنگ جهانی دوم، جهان و غنائم جنگی را بین خود تقسیم کردند.