شما اینجا هستید: خانه » حواشی پایان سریال آوای باران

حواشی پایان سریال آوای باران

یکشنبه 20 بهمن 1392
0 نظر
سینما و تلویزیون (101)

روزنامه هفت صبح: جلالی در پاسخ به اینکه چه نقشی در انتخاب بازیگران داشته می‌گوید: «ما هیچ وقت فیلمنامه را براساس بازیگر خاصی نمی نویسیم. من فیلمنامه را براساس قابلیت کاراکترها و جایگاه شان در فیلمنامه می‌نویسم. اینکه یک بازیگر چقدر آن کاراکتر را خوب اجرا کند بحث دوم است. وقتی فیلمنامه نوشته شد با آقای سهیلی زاده برای انتخاب بازیگر همفکری داشتیم و با تعامل، این تیم شکل گرفت که خوشبختانه همه درخشان بودند.»

حواشی پایان سریال آوای باران

حسین سهیلی زاده با یک ملودرام دیگر توانست بیننده‌های زیادی را پای شبکه سه بنشاند و آنها را درگیر سرنوشت باران کند. «آوای باران» با همه انتقادهایی که می‌توان به آن وارد کرد سریال موفقی است. در آستانه پایان پخش این سریال سراغ سعید جلالی یکی از نویسندگان آن رفته و درباره متن و حاشیه‌اش گفتگو کرده ایم.

حواشی پایان سریال آوای باران

قبل از شروع سریال با توجه به کارهای موفق تیم شما می‌شد حدس زد «آوای باران» پربیننده می‌شود. موقع نگارش پیش بینی می‌کردید نتیجه کار به مذاق مردم خوش بیاید؟

– همه کسانی که در تلویزیون فعالیت می‌کنند دوست دارند کارشان پربیننده باشد و این امری طبیعی است. با توجه به اینکه من، علیرضا کاظمی پور و حسین سهیلی زاده چند سریال چهل – پنجاه قسمتی کار کرده ایم شاید تجربه مان در این زمینه بیشتر باشد. ما از روز اول ایده‌ای که پیدا می‌کنیم را حسابی تجزیه و بررسی می‌کنیم که آیا با ذائقه و فرهنگ مردم جور درمی آید یا نه؟ خیلی از سوژه‌ها هستند که به نظر جذاب می‌آیند اما ربطی به فرهنگ ما ندارند و مال نیستند. برای همین سراغ موضوعاتی می‌رویم که به فرهنگ و ذائقه مخاطب ایرانی بیاید. ایده اولیه «آوای باران» موضوع تکدی گری بود ولی بعد یک خط ملودرام امتحان پس داده در ادبیات را به آن اضافه کردیم؛ از بینوانیان و الیور توئیست الهام گرفتیم و سعی کردیم قصه‌ای جذاب و پرکشش برای مخاطب ایرانی تعریف کنیم.

حواشی پایان سریال آوای باران

البته الان این بخش پاشنه آشیل سریال شده و برخی منتظر بودند یک بینوایان و الیور توئیست تمام عیار ببینند.

– ما از ادبیات نمایشی الهام گرفته ایم؛ فقط هم الیور توئیست و بینوایان نیست. این کار از سیندرلا و کوزت هم الهام گرفته. ما نگفتیم رمان الیور توئیست را می‌سازیم. شاید به خاطر بچه‌های متکدی بعضی‌ها فکر کرده‌اند «آوای باران» الیور توئیست است. ما صرفا الهام گرفته ایم؛ قصه ما هیچ شباهتی به آن زمان ندارد. بدمن الیور توئیست، فاگین است که ما از شخصیت او الهام گرفته ایم و شده شکیب. حالا هم شکیب هیچ نزدیکی رفتاری و شخصیتی با فاگین ندارد. شکیب ما چند بعدی و پیچیده است در حالی که فاگین یک بدمن کامل است. الهام با اقتباس اشتباه گرفته نشود. در اقتباس باید به خیلی از عناصر اثر وفادار بود. اگر قرار بود اقتباس کنیم در تیتراژ می‌نوشتیم اقتباسی از الیور توئیست، در حالی که شما هیچ شباهتی از لحاظ قصه نمی بینید.

سریال خیلی زود جا افتاد اما از جاهایی روند اتفاقات کند شد. اگر کسی چند قسمت آن را نمی دید چیزی از دست نمی داد. تعمدا به این سمت رفتید یا قصه کشش نداشت؟

– من جواب این سوال را در چند نکته عرض می‌کنم. اول اینکه سریال در زمان تولید نوشته می‌شد؛ برای اینکه کار به آنتن برسد تولید نیاز به تنفس داشت. بنابراین در بعضی قسمت‌ها یک مقدار از تایم سریال کمتر می‌شد و فیلمنامه در قسمت‌های بعدی خرد می‌شد تا کار به آنتن برسد. به همین خاطر تعلیق داستان‌ها بعضی وقت‌ها جابجا می‌شد. نکته دوم اینکه قصه پرکشش و جذاب یک جایی نیاز به تنفس دارد. اگر ما یک جاهایی شخصیت‌ها را باز نکنیم، به دغدغه کاراکترها نپردازیم، وارد لحظات عاطفی شان نشویم؛ سریال مشابه کارهای پلیسی می‌شود در حالی که قصه ما ملودرام است و اساس ملودرام لحظات دراماتیک است.

حواشی پایان سریال آوای باران

باید به این لحظات در سریال می‌رسیم. نکته دیگر اینکه اگر منصفانه نگاه کنیم سریال در چند قسمت اخیر خیلی پرکشش شده. دلیلی که بعضی بیننده‌ها نمی توانندن تحمل کنند فشاری است که قصه به مخاطب می‌آورد یعنی طاقت مخاطب به لحاظ دراماتیک طاق شده و دیگر نمی تواند دوری باران را تحمل کندو می‌گوید باران باید به پدرش برسد. ما قصه را تعمدا به نقطه اوج رسانده ایم تا بیننده برای آن لحظه آخر طاقتش را از دست بدهد و وقتی قرار است این دو به هم برسند جذابترین لحظه برای آنها باشد.

اگر باران به پدرش رسیده بود ما بعد از آنچه کار می‌توانستیم بکنیم؟ عملا قصه تمام می‌شد و داستان‌های دیگر اینقدر دغدغه مخاطبان نبود.

اعلام شده بود که پایان سریال براساس نظر مردم ساخته می‌شود. پایان سریال را تغییر دادید؟

– یکی از مزیت‌های سریال‌هایی که همزمان با پخش تولید می‌شوند این است که از نقطه نظرات مردم مطلع می‌شویم. تا جایی که می‌شود هم این نظرات را لحاظ می‌کنیم اما درباره تغییر پایان سریال یک مقدار اغراق شده. به این شکل نبوده که بخواهیم پایان سریال را کلا عوض کنیم. قصه از اول نوشته شده بودو ساختارش و پایان بندی آن کاملا مشخص بود. ما پایان را عوض نکردیم بلکه سعی کردیم یک جاهایی را به سلیقه مردم نزدیک کنیم. البته برخی انگ‌هایی درباره اشک انگیز بودن سریال می‌زنند ولی برای ما مهم این است که یاد بگیریم مخاطب پای تلویزیون خودمان بنشیند.

«آوای باران» با همه نقدهایی که به آن وارد است، بیننده دارد و مردم آن را دنبال می‌کنند. انگشت گذاشتن روی احساس مخاطب البته خطرناک هم هست و ممکن است نتیجه اصلا عکس شود. حواستان به این نکته بود؟

– من چند سالی است کار ملودرام می‌کنم. اگر قواعد این ژانر رعایت شود و از چارچوب خودش بیرون نزند، جواب می‌دهد. مردم ما مردمی لطیف و احساسی هستند؛ قصه‌هایی از جنس «آوای باران» جاهایی که روی عواطف انسانی دست می‌گذارد مورد توجه قرار می‌گیرد.

سریال متهم به فیلم هندی و فیلمفارسی بودن شده. خودتان وجه افتراق «آوای باران» با آثار اشک انگیز را در چه می‌بینید؟

– اشتراکات زیادی بین آدم‌های مشرق زمین از ایرانی و هندی و ترکی و ژاپنی و وجود دارد. داستان‌هایی که اساس آن عواطف است مورد توجه مشرق زمینی‌ها قرار می‌گیرد. در کشور ما اینجور داستان‌ها هوادار زیادی دارد منتهی عده‌ای هستند که فیلم و سریال‌های روز دنیا را زیاد می‌بینند و توقع دارند آثاری شبیه آنها ساخته شود. در صورتی که تجربه نشان داده اینجور سریال‌ها طرفدار زیادی ندارد. ما اول باید مخاطب شناسی کنیم و براساس فرهنگ و ذائقه آنها کار تولید کنیم. سوال من این است آیا تولیدات هند، کره یا همین ترکیه خیلی ضعیف است؟ اگر اینگونه است پس چرا کارهایشان اینقدر طرفدار دارد؟ چرا فیلم و سریال‌هایشان همه جای دنیا به فروش می‌رسد؟ سریال‌های ترکی از همه شبکه‌های عربی پخش می‌شود. تلویزیون آلمان فیلم‌های هندی پخش می‌کند. ما به جای اینکه تکلیف مان را روشن کنیم و ببینیم چه ذائقه‌ای داریم سریع به کارهای موفق انگ می‌زنیم.

ولی باید یک مرزی میان کارهای ضعیف و باسمه‌ای باشد.

– بله صددرصد. حرف من این است که اگر حتی به کارهای شاخص ادبی ایران و جهان هم با این چشم نگاه کنیم همه شان فیلم هندی هستند!

آنچه آن قصه‌ها را شاخص می‌کند نوع بیانشان است.

– ما در «آوای باران» اتفاقا سمت قصه‌های اشک آور نرفتیم، برای همین کاراکترها قوی هستند. کار زمانی هندی می‌شد که باران دختری ضعیف می‌بود و گداها اذیتش می‌کردند و به او سرکوفت می‌زدند؛ مثل کوزت. اتفاقا ما از این مسئله فرار کردیم که بیننده دلش برای باران کباب نشود! او را دختری خودساخته و قوی نشان دادیم؛ هیچ کس حتی نمی تواند به او چپ نگاه کند. کجای او شبیه فیلم هندی است؟! کاراکترهای ما کاملا شخصیت پردازی شده‌اند برای هر کدام زوایای مختلف رفتاری تعریف کرده ایم و همه شناسنامه دار هستند. بیننده در عین اینکه از شکیب متنفر است او را دوست دارد.

حواشی پایان سریال آوای باران

این فرآیند میان شما و علیرضا کاظمی پور چطور شکل گرفت؟ تقسیم کار میان شما در این سریال چطور بود؟

– از سریال «آخرین دعوت» همکاری ما شروع شد. عقاید و شخصیت ما خیلی به هم نزدیک است و این در کار کمک زیادی به ما می‌کند. نحوه نگارش ما هم مشخص است، طرح اولیه و کلی را با هم می‌نویسیم. در زمان نگارش ایشان قسمت به قسمت سیناپس می‌نویسند و من اجرا می‌کنم و دیالوگ می‌نویسم.

هم شما و هم مهران احمدی به خط قرمز تلویزیون اشاره کردید. حتی احمدی درباره کاراکتر شکیب گفته که او آدمی دائم الخمر است اما به خاطر حساسیت‌های تلویزیون نشده این بعد از شخصیت او درست نشان داده شود. چقدر این خطوط قرمز روی خروجی نهایی اثر گذاشته؟

– واقعا ما در «آوای باران» هیچ خط قرمزی نداشتیم، این را بدون تعارف می‌گویم. ما موقعی که فیلمنامه را می‌نوشتیم هیچ فشاری از طرف آقای زین العابدین و شبکه سه روی ما نبود. اتفاقا کاملا همسو بودند و همراهی کردند. خط قرمز خود ما پرداختن بیش از اندازه به برخی از شخصیت‌ها بود. واقعا زندگی «بچه‌های کار» فاجعه بار است. بخش اعظمی از زندگی آنها خط قرمز است و نمی شود آن را در تلویزیون نشان داد؛ زندگی شان خیلی تلخ و سیاه است و حتی نشان دادنش قبح ماجرا را می‌ریزد. سرنوشت شان به قدری تلخ است کهبیننده خودش پس می‌زند و نمی تواندببیند. ما بخش‌هایی که می‌شد نشان داد و اینکه چطور استثمار می‌شوند را وارد کار کردیم. درباره دائم الخمر بودن شکیب هم رفتارهای او را نشان دادیم.