شما اینجا هستید: خانه » درمان واریکوسل به روش میکروسرجری

درمان واریکوسل به روش میکروسرجری

آیا می‌دانید درمان واریکوسل به روش میکروسرجری نسبت به واریکوسلکتومی چه تفاوتی دارد؟ واریکوسل در واقع واریس ناحیه تناسلی در مردان می‌باشد که به علل گوناگون و بعضا ناشناخته‌ای در اندام تناسلی مردان ایجاد می‌گردد. و در صورت پیشرفت و تاثیر بر کیفیت اسپرم، می‌تواند موجب ناباروری دائم یا موقت گردد. البته کسانی که به واریکوسل متبلا می‌باشند مشکل در برقراری رابطه جنسی و سکس ندارند.
واریکوسل نوعی بیماری مربوط به مردان است که برای درمان آن در مواقع ضروری نیاز به انجام عمل جراحی می‌باشد. در ادامه برخی امتیازات روش میکروسرجری نسبت به روش معمولی واریکوسلکتومی را می‌خوانید. بد نیست بدانید بنابر برخی نقل قول‌ها، روش‌های سنتی نیز برای درمان واریکوسل خفیف از جمله ماساژ با روغن زیتون و کنجد وجود دارند.
درمان واریکوسل به روش میکروسرجری درمان واریکوسل به روش میکروسرجری

درمان واریکوسل به روش میکروسرجری

در روش میکروسرجری با توجه به استفاده از میکروسکوپ حین جراحی و بزرگنمایی جراح، قادر است با دقت بیشتر وریدها را از شریان (سرخرگ) و عروق لنفاتیک (عروق برنده آب) جدا کند و فقط وریدها را مسدود نماید.
همچنین وریدهای با سایز کوچک را که استعداد واریسی شدن در آینده دارد و منشاء عود واریکوسل درآینده خواهد بود. در روش جراحی معمولی قابل تشخیص نمی‌باشد درحالیکه در روش میکرسرجری بدلیل بزرگنمایی ۶-۴ برابر توسط میکروسکوپ، جراح قادر است این وریدهای کوچک را نیز مشاهده کند و از عروق لنفاتیک و شریان مجزا نماید و مسدود کند.
در نتیجه شانس عود واریکوسل در این روش بسیار کمتر و حدود نیم درصد ( یعنی موفقیت ۵/۹۹ درصد ) می‌باشد همچنین بدلیل قابلیت بهتر در تمایز شریان و لنفاتیک و حفظ آنها احتمال آتروفی بیضه بدنبال جراح و یا ایجاد هیدروسل (آب آوردگی بیضه) بسیار نادر می‌باشد.
درمان واریکوسل به روش میکروسرجری درمان واریکوسل به روش میکروسرجری
آیا واریکوسلکتومی ‌عارضه‌ای دارد؟
درجواب بایستی گفت که هر اقدام پزشکی احتمال عارضه دارد همانگونه که عدم درمان واریکوسل نیز احتمال بروز عارضه دارد.

عوارض واریکوسلکتومی‌شامل:
۱- احتمال عود واریکوسل که در روش معمولی و سنتی واریکوسلکتومی‌ ۲۵% – ۵% ذکر شده و در روش میکروسرجری نیم درصد می‌باشد.
۲- ایجاد هیدروسل (آب آوردگی بیضه) که احتمال آن در روش معمولی جراحی واریکوسلکتومی‌ ۱۵- ۵ درصد و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است.
۳- عارضه سوم احتمال آتروفی بیضه که در روش جراحی معمولی کمتر از ۳% و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است.

آیا عمل جراحی واریکوسلکتومی‌ منجر به معلولیت یا ناباروری می‌گردد؟
این سؤالی است که بسیاری از بیماران قبل از جراحی سؤال می‌کنند و درجواب بایستی گفت که عمل واریکوسلکتومی‌جهت درمان یا جلوگیری از ناباروری انجام می‌گردد و خود منجر به ناباروری نمی‌گردد و پس از جراحی نیز فرد می‌تواند به فعالیتهای عادی روزمره و انجام ورزش و کار بطور معمول و قبل از جراحی بازگردد. لذا معلولیتی ایجاد نمیکند

منبع: seemorgh.com‌‌