شما اینجا هستید: خانه » ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود

ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود

پنج شنبه 24 بهمن 1392
1 نظر
بهداشت جنسی (14) جنسی زنان

بسیاری از بیماری‌ها با کاهش میل جنسی باعث می‌شوند روابط زناشویی تحت تاثیر قرار بگیرد. در واقع می‌توان کاهش میل جنسی را به‌عنوان یکی از بارزترین عوارض این بیماری‌ها به‌حساب آورد. با توجه به این حقیقت می‌توان اذعان کرد که اگر دچار کاهش میل زناشویی و یا هر نوع اختلال دیگری در این عملکرد هستید، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا دلیل اصلی آن مشخص شود و با رفع مشکل زمینه‌ای، این مشکل شما نیز برطرف شود. در ادامه به بعضی از مهم‌ترین بیماری‌‌هایی که میل زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اشاره می‌کنیم.

ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود کاهش میل جنسی زنان

کاهش میل جنسی زنان

۱- بیماری‌های عروقی و کاهش میل جنسی زنان

برخی از اختلالات عروقی در قالب مشکلات زناشویی خود را نشان می‌دهد. به مرور زمان رگ‌های خونی را تحت تاثیر قرار داده، شریان‌ها را سخت و باریک می‌کند و همین مساله، خون‌رسانی به دستگاه تناسلی را کاهش می‌دهد.

۲- دیابت و کاهش میل جنسی زنان

اغلب مشکلات زناشویی ناشی از بیماری دیابت است که با مشکلات دیگری نظیر آسیب‌های عصبی و بیماری‌‌های عروقی همگام می‌شود. در زنان این عارضه به شکل کاهش میل زناشویی است. البته این عوارض با کنترل قندخون، فشارخون و سطح کلسترول قابل جبران است.

۳- اختلالات تیروییدی و کاهش میل جنسی زنان

تیرویید، غده‌ای پروانه‌ای در جلوی گردن است که نقش مهمی ‌در حیات و سلامت فرد ایفا می‌کند. مدیریت فرآیند متابولیسم، از دما تا وزن و همچنین سلامت زناشویی از فعالیت‌های غده‌ تیرویید است.

ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود یائسگی و میل جنسی

یائسگی و میل جنسی

۴- یائسگی و کاهش میل جنسی زنان

میل زناشویی زنان به موازات تغییر در هورمون‌های خاص افول می‌کند. افت مقدار استروژن که در انگیختگی زناشویی موثر است، باعث خشکی واژن و دردناکی آمیزش می‌شود. تستوسترون، هورمونی که در میل زناشویی هر دو جنس نقش دارد، با افت فعالیت تخمدان‌ها کاهش می‌یابد و در جمع، این مساله باعث کاهش میل زناشویی می‌شود.

۵- عوارض جانبی برخی داروها

دارو‌های بی‌شماری هستند که چنین تاثیر ناخواسته‌ای رابه همراه خواهند داشت. علاوه بر دارو‌های ضدافسردگی، دارو‌های فشارخون و حتی دارو‌های ضدبارداری می‌تواند میل زناشویی را تحت‌تاثیر قرار دهد.

۶- ام اس و کاهش میل جنسی زنان

این بیماری که باعث تخریب سیستم عصبی مرکزی می‌شود، روی عملکرد آمیزشی تاثیر می‌گذارد. عدم خشنودی از آمیزش و یا فقر میل زناشویی در زنان می‌تواند دال بر ابتلا به این بیماری باشد. بیماری‌های عصبی دیگری نظیر پارکینسون نیز چنین تاثیر مشابهی را به همراه دارد.

۷- آندومتریوز و کاهش میل جنسی زنان

بیش از ۵ میلیون زن در شمال آمریکا دچار اختلال آندومتریوز هستند. علاوه بر این، علایم دردناک این بیماری نظیر گرفتگی‌های شکمی‌ دردناک، قاعدگی‌های شدید و درد مزمن لگنی، امکان آمیزش را به سختی فراهم می‌کند و تجربه‌ای ناخوشایند خواهد بود.

آندومتریوز به معنی وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم است. لگن شایعترین محل آندومتریوز است. در این بیماری بافت اندومتر (مخاط رحم) پرکار در بیرون از محل اصلی (رحم) پایه ریزی می شود. این بافت در تمام بافت های بدن به جز طحال می شود به وجود آید، ولی رایج ترین محل پدیدآمدن آن و در ۵۰درصد موارد، لگن است که در این قسمت، تخمدان ها (در نزدیک ۴۰ درصد موارد) بیش از دیگر اندام ها گرفتار اندومتریوز می شوند. بنابراین همزمان با ماهانگی خانم ها این نقاط خونریزی می کنند که در نتیجه دشواری های فراوانی برای فرد به وجود می آید. رایج ترین آنها درد موقع پریود ماهانه یا نازایی و دردهای مزمن لگنی می باشد.

۸- کیست‌های تخمدانی و کاهش میل جنسی زنان

آمیزش‌‌های دردناک، می‌تواند علامتی از کسیت‌های رحمی‌ باشد. بیماری التهاب لگن و یا سرطان لگن نیز چنین علامتی را به همراه دارد. به طور کلی آمیزش‌های دردناک را نباید نادیده گرفت.

ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود افسردگی و میل جنسی

افسردگی و میل جنسی

۹- افسردگی و کاهش میل جنسی زنان

اغلب به‌دنبال افسردگی اختلالات زناشویی بروز می‌کند. اگر مواد شیمیایی مغز و یا هورمون‌ها و ناقل‌های عصبی در وضعیت متعادلی نباشند، میل زناشویی، انگیختگی زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دارو‌های ضدافسردگی باعث کاهش میل زناشویی می‌شود. البته خوشبختانه دارو‌هایی با فرمول مشابه ویاگرا و یا خود ویاگرا می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک موثری کند.

۱۰- آپنه و کاهش میل جنسی زنان

آپنه که اصطلاحا به آن، خفگی در خواب می‌گویند، مشکلی است که در آن تنفس به مدت ۱۰ ثانیه متوقف می‌شود و این روند مرتب در خواب تکرار می‌شود. پزشکان می‌گویند آپنه نیز می‌تواند به بروز مشکلات زناشویی در مردان منجر ‌شود.

ده بیماری که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود کاهش میل جنسی در زنان

کاهش میل جنسی در زنان

واقعیت‌ها در مورد کاهش میل جنسی زنان:

شما ممکن است احساس کنید که میل زناشویی شما کم رنگ شده است. یا چیزهایی که قبلا برای شما لذت‌آور بوده اکنون ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد. شما تنها نیستید. خیلی از زنان دچار مشکلات زناشویی در نقاطی از زندگی خود می‌شوند. تخمین‌زده می‌شود که ? نفر از هر ?? زن حداقل یک نگرانی زناشویی را تجربه کرده است. ناتوانی زناشویی در زنان دلالت بر مشکلات مزمن یا عودکننده در مصاف با یک یا برخی از پاسخ‌های زناشویی است.

به آنچه شما تجربه می‌کنید ناتوانی زناشویی در زنان نمی‌گویند مگر اینکه شما درباره آن مضطرب بوده یا تاثیر منفی بر ارتباط شما با همسرتان داشته باشد. اگرچه مشکلات زناشویی در ارتباط با ناتوانی زناشویی در زنان دلایل متفاوتی دارد ولی اغلب قابل درمان هستند. ارتباط دادن دلواپسی‌های خود و فهم کالبدشناسی و فیزیولوژی طبیعی پاسخ‌های بدن به میل زناشویی قدم‌های مهمی ‌است به طرف دوباره به دست آوردن رضایت زناشویی.

علایم و نشانه‌های کاهش میل جنسی زنان:

دلواپسی زناشویی در زنان با هر سنی رخ می‌دهد ولی ممکن است در زمان‌های آسیب‌پذیری هورمونی شایع‌تر باشد، مانند بعد از زایمان یا در زمان انتقال به یائسگی. نگرانی‌های زناشویی همچنین ممکن است با بیماری‌های عمده مانند سرطان اتفاق افتد. مشکل شما به‌عنوان ناتوانی زناشویی در زنان دسته‌بندی می‌شود اگر شما یک یا بیشتر از موارد زیر را تجربه کرده‌اید و یا تجربه نگرانی شخصی به علت آنها دارید:

• میل زناشویی در شما کم شده یا وجود ندارد.
• شما با فعالیت زناشویی برانگیخته نمی‌شوید یا علی‌رغم میل زناشویی برانگیخته نمی‌شوید.
• شما نمی‌توانید به اوج لذت زناشویی (ارگاسم) برسید.
• شما دارای درد در زمان تماس زناشویی هستید.