شما اینجا هستید: خانه » زایمان‌هایی که برای نوزاد خطرآفرین است

زایمان‌هایی که برای نوزاد خطرآفرین است

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
سلامت (18)

زنانی که این نوع زایمان را تجربه کرده‌اند به شرط پیگیری و رفع علت حاملگی پرخطر و به صورت محدود، مجاز به بارداری مجدد هستند.

دکتر مریم پوررضا، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با ایسنا با بیان این که سقط‌های مکرر جنین یکی از عوامل ایجاد زایمان پرخطر برای زنان است، اظهار کرد: در مواردی که ۲ یا ۳ بار قبل از ۳ ماهگی فرد سقط جنین داشته است یا در مواردی که جنین در رحم مادر بدون دلیل مشخص از بین رفته باشد از علل ایجاد زایمان‌های پرخطر محسوب می‌شود و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از دیگر عواملی که ریسک زایمان پرخطر را بالا می‌برد سابقه برخی بیماری‌های پرخطر مثل فشار خون، قند، نارسایی کلیه و رماتیسم در افراد است.

همچنین در مواردی هم که فرد نازایی داشته و پس از مداوای زیاد باردار شده است، این حاملگی‌ها نیز معمولی نیست و باید توجه ویژه به مادر و نوزاد شود.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی کشور با بیان این که ریسک بالایی از خطر برای مادرانی که زایمان‌های پرخطر دارند وجود دارد، گفت: مثلا در زنانی که سابقه بیماری‌های قلبی دارند، ممکن است زایمان موجب سکته قلبی شود. زنانی که فشار خون بالا دارند، ممکن است دچار خونریزی و جدا شدن جفت شوند.

دکتر پوررضا ادامه داد: این زایمان‌ها برای نوزاد نیز خطرآفرین بوده و ممکن است به دلیل این که نوزاد در شرایط و محیط نامساعدی زندگی می‌کند در شکم مادر از بین رفته یا سقط شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در مواردی هم که جنین سقط نمی شود احتمال بسیار بالایی وجود دارد که جنین ۷ ماهه متولد شود و در زایمان زودرس نیز به دلیل این که رشد مغزی جنین در ۹ ماهگی رخ می‌دهد احتمال بالای عقب افتادگی ذهنی برای نوزاد وجود دارد، ضمن این که نگهداری نوزادان زودرس بسیار مشکل است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: پیش از این گفته می‌شد که این افراد تحت هیچ شرایطی نباید باردار شوند اما اکنون تحت مراقبت پزشکی این اجازه را می‌دهند.