شما اینجا هستید: خانه » ساخت دارویی که اندازه تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد

ساخت دارویی که اندازه تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
سلامت (18)

محققان دریافته‌های جدید خود، دارویی را ساختند که می‌تواند اندازه تومورهای سرطانی را در زنانی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به سرطان تخمدان و سینه هستند، کاهش دهد.

به نقل از Science Daily، به گفته محققان، شناخت عوامل نقص ژنتیکی در بروز انواع سرطان‌ها می‌تواند به درمان این گونه بیماری‌ها کمک شایانی کند.

محققان مرکز پزشکی Cedars-Sinai در دو مرحله بررسی توانستند دارویی به نام “اولاپاریب” بسازند که می‌توان ریشه ژنتیکی سرطان‌هایی چون تخمدان و سینه را درمان نماید.

“اولاپاریب” آغازین داروی تک عنصری و درمانی غیر شیمیایی است که در بیمارانی که بر اثر جهش ژنتیکی دچار سرطان شده اند، مؤثر واقع می‌شود.

به گفته محققان تا کنون درمان‌هایی که در زمینه سرطان مورد استفاده قرار می‌گرفت، به محل ایجاد توده سرطانی بستگی داشت.

بلکه بررسیات جدید نشان می‌دهد که نقص ژنتیکی در انتخاب شیوه ردمانی مناسب مورد اهمیت است، نه محل ایجاد توده سرطانی.

این دارو به عنوان بازدارنده آنزیم PARP، در درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع دارویی ضد سرطان محسوب می‌شود که با رشد و بقاء سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند.

آنزیم PARP نقش مهمی در ترمیم DNA آسیب دیده از شیمی درمانی ایفا می‌کند.

داروهایی از قبیل “اولاپاریب” که مانع از تولید این آنزیم‌ها می‌شوند، منجر به مرگ سلول‌های سرطانی شده و حساسیت آن‌ها را نسبت به شیمی درمانی افزایش می‌دهند.

محققان آزمایش‌های خود را روی ۵۷ بیمار مبتلا به سرطان تخمدان انجام دادند و در نهایت مشاهده کردند که تومورهای سرطانی در ۳۳ بیمار کوچک شده و در مواردی به کلی از بین رفته‌اند. عوارض خفیف این دارو شامل حالت تهوع، خستگی و کم خونی است.

iscanews