شما اینجا هستید: خانه » سالمونلا و نابودی سلول‌های سرطانی

سالمونلا و نابودی سلول‌های سرطانی

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
سرطان (6)

با تزریق این باکتری به بیماران، سلول‌های ایمنی نابودکننده تومورهای سرطانی ایجاد می‌شود.

به نقل از medicalnewstoday، محققان با مطالعه روی سلول‌های سرطانی موش و انسان در آزمایشگاه به نتایج امیدوار کننده‌ای دست یافتند که می‌تواند به ساخت دارویی برای درمان سیستم ایمنی بدن و تولید واکسن کمک کند که بدن را در مبارزه با بیماری مقاوم می‌کند.

محققان ابتدا مطالعات خود را روی موش‌ها و سپس روی سلول‌های سرطانی انسانی انجام دادند و دریافتند که سالمونلا دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد.

در حال حاضر آزمایش‌ها تکمیل شده و آماده آزمایش نمونه‌های انسانی است و محققان منتظر گرفتن مجوز برای این کار هستند.

دانشمندان در بررسیات خود پی بردند که سالمونلا که در شرایط عادی بیماری خاصی ایجاد نمی کند، می‌تواند سلول‌های سرطانی را در مقابل سیستم ایمنی بدن ناتوان کرده و سپس آن‌ها را نابود کند.

در مراحل شروعین سرطان، سلول‌های محافظ ایمنی بدن، سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده و آن‌ها را نابود می‌کنند. این فرآیند به پروتئینی وابسته است که کانال‌های ارتباطی ظریفی را میان انواع مختلف سلول‌ها برقرار می‌کند.

اما پروتئین‌های تومورهای سرطانی از این کانال‌های ارتباطی فرار کرده و وارد سلول‌های ایمنی شده و یک واکنش ایمنی خاص علیه بیماری ایجاد می‌نماید.

ولی با رشد سلول‌های سرطانی، به دلیل عدم تولید کافی این پروتئین ها، سلول‌های سرطانی توسط سلول‌های ایمنی شناسایی نمی شوند. محققان به دارویی نیاز دارند تا بتواند مقدار تولید این پروتیئن را بالا ببرد.

محققان آزمایش با سالمونلا را روی سلول‌های سرطانی ملانومای انسانی انجام دادند و دریافتند که با تزریق این باکتری به سلول‌های سرطانی موش ها، میزان این پروتئین در سلول‌های توموری بالا می‌رود و در نتیجه کانال‌های ارتباطی جدید ایجاد و سلول‌های ایمنی فعال شده و سلول‌های سرطانی را نابود می‌کنند.

iscanews