شما اینجا هستید: خانه » شیوه جدید نابودی هدفمند سرطان

شیوه جدید نابودی هدفمند سرطان

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
سرطان (6) سرطان

دانشمندان آمریکایی و کره جنوبی شیوه ابتکاری ارائه کرده‌اند که به نانوماشین‌ها کمک می‌کند با فعال کردن آن از راه دور و توسط میدان مغناطیسی نوسان دار، داروها را درون سلول‌های سرطانی زنده آزاد کنند.

این سامانه جدید آغازین مورد استفاده از طبقه‌ای از نانو مواد متخلل است که با یک هسته مغناطیسی هدایت می‌شود. این سامانه جدید می‌تواند دارورسانی هدفمند و تصویربرداری MRI را در درمان سرطان و سایر بیماریها بهبود بخشد.

شیوه جدید نابودی هدفمند سرطان سرطان و کودک

نتایج این بررسیات در نشریه انجمن شیمی آمریکا منتشر شده است.

در سالهای اخیر بررسیات سرطان بر روی توسعه درمان‌هایی متمرکز شده است که بر خلاف شیمی درمانی، فقط سلول‌های سرطانی را هدف قرار داده و به سلول‌های سالم آسیب نمی رساند.

اکنون دانشمندان نانوماشین‌هایی ساخته‌اند که می‌تواند در واکنش به تحریک، مولکول‌های دارو را از منافذ گرفته و مستقیما در سلول‌های سرطانی آزاد کند.

در حالی که شیوه‌های بسیار دیگر برای کنترل چگونگی و زمان بارگذاری و آزاد سازی دارو بر روی این حامل‌های دارورسان ایجاد شده، اما یک شیوه غیر تهاجمی و خارجی برای فعال سازی برای دست یابی به نتایج موثرتر، برتری دارد.

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا و دانشگاه یون سی در کره جنوبی در این شیوه جدید از ماده‌ای استفاده کردند که چارچوبی از نانو ذرات متخلل سیلیکا و نانوکریستال‌های اکسید آهن دارای روی را با دریچه‌های نانویی متصل به آن که مولکول‌های دارو را در این منافذ نگه می‌دارد، ترکیب می‌کند.

زمانی که میدان مغناطیسی تحریک می‌شود این دریچه‌ها باز می‌شود و مولکول‌های دارو را به درون سلول‌های هدف آزاد می‌کند.

گام بعدی در این بررسیات بررسی تاثیرات این شیوه جدید در داخل بدن است.

محققان می‌خواهند دریابند آیا می‌توان این شیوه جدید را برای کنترل دقیق مکان رهاسازی دارو بکار گرفت یا خیر. هدف نهایی می‌تواند ارائه این سامانه برای استفاده در درمان بیماران سرطانی باشد.