شما اینجا هستید: خانه » عوامل کاهش قدرت باروری در آقایان

عوامل کاهش قدرت باروری در آقایان

پنج شنبه 24 بهمن 1392
0 نظر
بهداشت جنسی (14) جنسی مردان

در ناتوانی جنسی آقایان عوامل بسیاری اعم از ژنتیک و یا مشکلات جسمی نقش دارند. اما در کنار اینها گاه مشکل جسمی قابل توجهی وجود ندارد بلکه  این سبک زندگیست که موجب پایین آمدن قدرت باروری میشود.

شما با مهمترین عواملی که موجب کاهش توانایی جنسی و همچنین قدرت باروری میشوند در این مقاله آشنا میشوید.برای بالابردن سطح باروری در آقایان راههایی وجود دارد که میتوانند تا حد زیادی به بهبودی کیفیت و کمیت اسپرمها کمک کنند. این راهکارها بسیار ساده هستند و با کمی جدیت و پشتکار میتوان ظرف مدت کوتاهی باروری را تا حد قابل توجهی افزایش داد.
عوامل کاهش قدرت باروری در آقایان قدرت باروری مردان

درجه حرارت بیضه ها

اینکه بیضه‌های آقایان مانند تخمدانهای خانمها داخل بدن نیستند به یقین بی دلیل نیست. برای اینکه بیضه‌ها بتوانند اسپرمهای سالمی تولید کنند نیاز به درجه حرارتی بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد دارند. از آنجا که درجه حرارت طبیعی بدن ۳۷ درجه است، به همین دلیل اسپرمها در داخل محیط شکمی تولید نمی شوند، بلکه پائینتر از آن قرار دارند. پوشیدن شورتها و بخصوص شلوارهای تنگی مانند جین‌ها باعث میشود که بیضه‌ها به بدن بچسبند و درجه حرارتشان به درجه حرارت بدن و گاه بیشتر از آن برسد. به همین خاطر توصیه میشود از پوشیدن شلوارهای تنگ و همچنین لباس زیرهای نایلونی که حرارت بیضه‌ها را بالا میبرند به شدت خودداری کنید. نکتۀ مهم دیگر خودداری از گذاشتن لب تاپ روی رانها ست. حرارت لپ تاپ اگر موجب گرم شدن بیضه‌ها شود روی پروسۀ تولید اسپرم سالم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مصرف سیگار و مواد مخدر و قدرت باروری

دخانیات و مواد مخدر به نحو قابل توجهی روی کاهش باروری مردان تاثیرگذارند. نه تنها موجب میشوند که از تعداد اسپرمها کاسته شود، بلکه میزان تحرک اسپرمها و همچنین تعداد اسپرمهای سالم به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد. ترک سیگار و مواد مخدر تا حدود سی درصد میزان باروری را افزایش میدهد.

وزن و قدرت باروری مردان

نه تنها وزن خیلی بالا، بلکه به همان اندازه وزن خیلی پائین روی کیفیت اسپرمها تاثیر قابل توجهی میگذارد. وزن ایده آل خود را حساب کنید و سعی کنید خود را به آن وزن برسانید.

تغذیه و قدرت باروری مردان

سویا و محصولات ساخته شده از سویا حاوی استروژن گیاهی می‌باشند. از آنجا که استروژن هورمونی زنانه است نباید در مردانی که مشکل باروری دارند به میزان زیاد مصرف شود. مصرف زیاد الکل نیز باروری را تاحد بسیار زیادی کاهش میدهد.به عکس مصرف ویتامینهای C, E, B6,B12 و همچنین مصرف روی، اسید فولیک و اسیدهای چرب امگا ۳ اگر به میزان زیاد در مواد غذایی باشند به بالابردن سطح باروری کمک شایانی میکنند. بهتر است بجای مصرف قرصهای شیمیایی حاوی ویتامینها از موادغذایی متنوع در برنامۀ غذایی روزانه استفاده شود، زیرا مواد غذایی طبیعی تاثیر بیشتر، بهتر و سالمتری هم بر باروری و هم بر سلامت اسپرمهای تولید شده دارند.

ورزش و قدرت باروری مردان

ورزش و تناسب اندام روی کیفیت اسپرمها تاثیر خوبی میگذارند. با تمرینات ورزشی نه تنها سلامت عمومی بدن تامین میشود بلکه سطح تستوسترون (هورمون مردانه) در خون بالا میرود.شایان ذکر است که ورزشهای سنگین و استقامتی تاثیر معکوس روی میزان تستوسترون و میزان سلامت اسپرمها دارند و سطح باروری را پایین می‌آورند. همچنین هورمونهایی که برای عضله سازی در بدن سازیها استفاده میشوند نیز میزان تولید اسپرم را پایین می‌آورند چرا که به دلیل تزریق خارجی تستوسترون، بیضه‌ها از تولید تستوسترون تا حد زیادی میکاهند و گاه متوقف میکنند و نتیجۀ آن ناباروری خواهد بود.

عوامل کاهش قدرت باروری در آقایان عوامل کاهش قدرت باروری در آقایان

نشستن مداوم و طولانی و قدرت باروری مردان

افرادی که به دلیل شرایط شغلی‌شان ( مانند راننده‌ها و یا کارمندان ادارات) مدت زمانی طولانی در حالت نشسته هستند با مشکل بالارفتن حرارت بیضه‌ها و کاهش میزان اسپرم مواجه میشوند. بهتر است در این حالت سعی کنید در مواقعی که مقدور است بایسیتید و یا قدم بزنید و در هنگام نشستن پاهای خود را از هم باز نگهدارید تا بیضه‌ها تا حد ممکن کمتر گرم شوند.

رابطۀ جنسی  و قدرت باروری مردان

مطمئن باشید که رابطۀ جنسی کمتر کمکی به ذخیرۀ اسپرمها نمی کند بلکه به عکس ماندن طولانی مدت اسپرم‌ها در بدن باعث میشود که کیفیت آنها پایین بیاید.

استرس و فشارهای عصبی و قدرت باروری مردان

فشارهای عصبی مداوم قدرت باروری اسپرمها را میکاهد. سعی کنید با تغییر سبک زندگی و یا حداقل با تغییر دیدگاه خودتان به مسائل از میزان استرس و فشار عصبی خود بکاهید تا بتوانید قدرت باروری بالاتری داشته باشید.