شما اینجا هستید: خانه » مدیر عامل اولین بانک قرض الحسنه توضیح می‌دهد: انحلال نسخه‌ای برای صندوق‌های بیمار است

مدیر عامل اولین بانک قرض الحسنه توضیح می‌دهد: انحلال نسخه‌ای برای صندوق‌های بیمار است

دوشنبه 14 بهمن 1392
0 نظر
اقتصاد (17)

مریم کائید: بانک مرکزی متولی امور بانک‌ها و موسسات و سیاست گذار پولی است و همه نهاد‌های پولی اعم از بانک‌ها و موسسات مکلف هستند از سیاست گذار پولی تبعیت کنند.

غلامرضا مصطفی پور، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران  بحث ساماندهی صندوق‌های قرض الحسنه را که در دو دولت دهم و یازدهم به صورت جدی دنبال می‌شود موثر می‌داند.در ادامه گفت و گوی کوتاه خبرنگار ما با مدیر عامل اولین بانک قرض الحسنه کشور را خواهید خواند.

به نظر می‌رسد سامان دهی صندوق‌های قرض الحسنه در دوران مدیریت بهمنی چندان موفق نبود. برای سامان دهی این صندوق‌ها چه راه حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

صندوق‌های قرض الحسنه دو دسته اند؛ صندوق‌هایی که فعالیت سالم و در چارچوب موازین قانونی حرکت دارند.دسته دوم صندوق‌های ادغامی هستند که اغلب با مشکل مواجه شده‌اند.این صندوق‌ها در ایفای تعهدات به سپرده گذاران و سررسید تسهیلات با هجمه سپرده گذاران مواجه‌اند که نتیجه سوء مدیریت در آن‌ها است. 

راه حل پیشنهادی شما چیست ؟

به نظر می‌رسد در شرایط جدید بانک مرکزی تصمیمات درستی را اتخاذ کرده است و از ایجاد هرگونه صندوق و موسسه جدید و بدون مجوز جلوگیری کرده است. با این اقدام بانک مرکزی سرمنشا بروز مشکلات را مسدود کرده است.اما مواردی هستند که در حال فعالیتند و بانک مرکزی این صندوق‌ها را تحت نظارت آورده و نمایندگان و بازرسان بانک مرکزی بازدید و بازرسی‌های لازم را از این صندوق‌ها به عمل آورده تا تحت کنترل‌های لازم باشند.

این راه حل برای همه صندوق‌ها کفایت می‌کند؟

خیر؛ صندوق‌های موجود تک شعبه‌ای و یا چند شعبه‌ای هستند که راه حل برای مشکلات آنها متفاوت است.

گروهی که صندوق‌های مشکل دار چند شعبه‌ای هستند و تعهدات زیادی دارند که باید بانک‌ها و موسسات را به عنوان متولی اینها انتخاب کنند تا با کفالت این موسسات اقساط تسهیلاتشان به حیطه وصول درآید و سپرده‌ها را مستهلک کرده و در نهایت انحلال این صندوق را برنامه ریزی و اعلام کنند.

صندوق‌های تک شعبه‌ای نیز باید به گونه‌ای هدایت شوند که هدایت امنا صندوق تعهدات را ایفا کرده و از پرداخت تسهیلات جدید خارج از توان خودداری کرده  و نیز در جذب سپرده نیز ممانعت صورت گیرد.

اساس تفاوت صندوق با بانک همین مسئله است که هیات موسس و یا هیات امنا صندوق‌ها منابعی را برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در صندوق‌ها قرار می‌دهند اما مشکلات از زمانی شروع می‌شود که این صندوق‌ها به شرط پرداخت تسهیلات سپرده جذب می‌کنند که این با روح صندوق داری در تناقض است.بنابراین اگر صندوقی در قبال پرداخت تسهیلات سپرده دریافت کند باید بحث انحلال آن جدی شود تا از ضایعات بعدی جلوگیری به عما آید.

در خصوص اقدام اخیر بانک مرکزی در خصوص حذف اسامی برخی موسسات از سایت این بانک چه نظری دارید ؟

بانک مرکزی متولی امور بانک‌ها و موسسات و سیاست گذار پولی است و همه نهاد‌های پولی اعم از بانک‌ها و موسسات مکلف هستند از سیاست گذار پولی تبعیت کنند حتی اگر این تبعیت موجب فشار به آن‌ها شود. بانک مرکزی برای تعامل با بانک‌ها و موسسات ابزارهایی دارد که اگر بانک یا موسسه‌ای با آن همراهی لازم را نداشت از این ابزار‌ها استفاده کند که لغو مجوز و اعمال محدودیت نیز جزئی از این محدودیت ها  است.با توجه به شناختی که از تهرانفر دارم و او را فرد عمیقی می‌دانم مسلما این موسسات تذکرات لازم را دریافت کرده‌اند و حذف موقت نام آنها از سایت بانک مرکزی برای فراهم آوردن ضوابط و شرایط لازم است.

بحث ادغام موسسه مهر وطن با بانک قرض الحسنه مهر ایران به چه دلیل متوقف شد؟

این مؤسسه از سلامت لازم برخوردار نبود و به همین دلیل  از پذیرش آن خودداری کردیم و بانک قرض الحسنه رسالت متولی این صندوق شد اما صندوق‌های دیگری مانند صندوق‌های ولیعصر، آزاد شهر، شهریار و چند صندوق دیگر در بانک قرض الحسنه مهر ایرانیان ادغام شدند. به عبارت دیگر صندوق‌هایی که در بازار غیر متشکل پولی مجوز داشتند اما با بحران مواجه بودند بر طبق نظر بانک مرکزی این صندوق‌ها مابین بانک قرض الحسنه رسالت و بانک قرض الحسنه مهر ایران توزیع شدند.

این ادغام‌ها در دولت پیشین صورت گرفت؟

خیر ادغام‌ها در دولت یازهم انجام شد.

منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران به 24 هزار میلیارد ریال رسیده است. آیا با ادغام این صندوق‌ها در بانک منابع شما چنین رشدی را تجربه کرد ؟

خیر – رشد منابع بانک مرهون ادغام نیست موسسات به این دلیل که توان پاسخ گویی به سپرده گذاران را ندارند ادغام می‌شوند و با ادغام موسسات باید پاسخ گوی سپرده گذاران و یا تسهیلات آن‌ها نیز بود و این سبب خروج منابع از بانک نیز می‌شود.

در مورد مراحل ورود به بورس بانک قرض الحسنه مهر ایران چه کردید ؟

ورود به بورس مقدماتی داشت که مهم ترین آن این بود که سهامداران این بانک ضرورت دارد 100 درصد سرمایه را پرداخت کنند و به همین دلیل ما باید دوره انتظاری را برای وصول 100 درصد سرمایه داشته باشیم. سرمایه بانک 15 هزار میلیارد ریال است که برخی بانک‌ها که سهام دار ما نیز هستند به دلیل مشکلات هنوز سرمایه اسمی را پرداخت نکرده‌اند.
پرسش پایانی بحث کارت‌های اعتباری است که کارمزد 4 درصدی دارد با توجه به دستورالعمل بانک مرکزی در زمینه ارائه کارت‌های اعتباری بر اساس عقد مرابحه که حداقل نرخ سود 12 درصدی دارد چگونه با کارمز 4 درصد به مشتریان کارت ارائه می‌دهید.

ارائه کارت‌های اعتباری 15 میلیون ریالی به مشتریان که پس از 3 ماه از کارت‌ها استفاده می‌کنند و دوره بازپرداخت 12 ماهه دارد هنوز مجوز نهایی بانک مرکزی را دریافت نکرده و در مرحله پایلوت قرار دارد.

برنامه خاصی دارید ؟

بله – از طرح‌های نوین حضور در شبکه‌های اجتماعی و اجرای بانکداری قرض الحسنه در شبکه‌های اجتماعی است.