شما اینجا هستید: خانه » پیشگیری از ناباروری – قسمت اول

پیشگیری از ناباروری – قسمت اول

پنج شنبه 08 اسفند 1392
0 نظر
بهداشت جنسی (14) ناباروری

همواره گفته می‌گردد که پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما این پرسش ممکن است به ذهن شما خطور کند که مگر می‌توان از ناباروری هم پیشگیری کرد؟ در جواب می‌گوییم که با شناخت درست علل و عوامل ناباروری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

پیشگیری از ناباروری – قسمت اول پیشگیری از ناباروری

1. بیماری‌های انتقالی از راه روابط جنسی

‌یکی از عوامل خطرزای ناباروری که بیش از دیگر عوامل قابل‌پیشگیری است، ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، مانند سفلیس، سوزاک یا کلامیدیا است. این بیماری‌ها می‌توانند به سیستم تناسلی زنان و مردان آسیب‌هایی جبران نشدنی وارد کنند. بیماری‌های مقاربتی (STD) می‌توانند به روش‌های زیر مهار شوند:

  • استفاده از کاندوم
  • انجام آزمایش‌های بیماری‌های مقاربتی در صورتی که افراد در معرض خطر ابتلا باشند.
  • درمان زودهنگام و کامل بیماری‌های مقاربتی که این روند شامل پیگیری دقیق، آزمایش‌های لازم و غربالگری شرکای جنسی است.

2. روش‌های جلوگیری از بارداری

‌انتخاب نادرست روش جلوگیری از بارداری برای تعویق آن می‌تواند باروری آینده فرد را به مخاطره بیندازد. برای مثال استفاده از IUD در زنانی که در معرض ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌باشند به علت افزایش خطر بروز التهاب لگن نادرست است.

3. جراحی‌های غیرضروری

 ‌برای ضایعات خوش‌خیم دهانه رحم مانند تغییرات فیزیولوژیکی که گاهی خود را به صورت نمایی از زخم نشان می‌دهند ممکن است روش جراحی پیشنهاد شود، اما پرهیز از این‌گونه جراحی‌های غیرضروری می‌تواند یکی دیگر از عوامل پیشگیری از ناباروری باشد. برای نمونه آپاندکتومی (عمل جراحی برداشتن آپاندیس) به دنبال دردهای مزمن شکمی در زنان جوان می‌تواند چسبندگی‌های لگنی را ایجاد کند که به لوله‌ها آسیب می‌رساند، بنابراین مهم است که پزشکان و بیماران درباره ضرورت یا عدم ضرورت جراحی در زنان جوان آگاه باشند

‌4. تغذیه و ورزش

‌پرخوری و انجام ورزش‌های سنگین به منظور کاهش وزن یا ورزش حرفه‌ای سنگین می‌تواند سبب سیکل‌های قاعدگی نامرتب و توقف تخمک‌گذاری شود. این مسئله بیشتر در زنان ورزشکار، شناگران، ژیمناست‌کار و رقاصان حرفه‌ای و نیز زنانی که دچار بی‌اشتهای عصبی می‌باشند، دیده می‌گردد که البته با برگشت وزن بدن، توان باروری آنان نیز بازگشت می‌یابد. چاقی نیز می‌تواند با عملکرد تخمدان‌ها تداخل داشته باشد.

5. افزایش سن ازدواج و بارداری

‌یکی از عمده‌ترین مشکلات رایج در جوامع امروزی افزایش سن تمایل به باروری در زنان است. به دنبال افزایش سن هر چه تصمیم به بارداری بیشتر به تعویق بیفتد شانس بروز عوامل خطرزا از جمله اندومتریوز یا بیماری‌های مقاربتی بیشتر خواهد بود. به ویژه در زنان کم‌کم توان باروری و تخمک‌گذاری تحلیل خواهد رفت.

6. آسیب‌های بیضه

یکی از علل قابل‌پیشگیری ناباروری جلوگیری از صدمات بیضه در مردانی است که دچار مشکل بیضه‌های نزول نیافته‌اند. بیضه‌های نزول نیافته باید در سنین کودکی ترجیحاً قبل از سن 2 سالگی به منظور جلوگیری از صدمات جراحی شوند. این مسئله مستلزم آگاه کردن و آموزش دادن به مادرانی است که فرزندان پسر دارند.