شما اینجا هستید: خانه » پیشگیری از ناباروری – قسمت دوم

پیشگیری از ناباروری – قسمت دوم

یکشنبه 11 اسفند 1392
0 نظر
بهداشت جنسی (14) ناباروری

همواره گفته می‌گردد که پیشگیری بهتر از درمان است. اما این پرسش ممکن است به ذهن شما خطور کند که مگر می‌توان از ناباروری هم پیشگیری کرد؟ در جواب می‌گوییم که با شناخت درست علل و عوامل ناباروری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. در این بخش عوامل دیگر موثر بر ناباروری (پیشگیری از ناباروری) را بررسی می‌نماییم.

پیشگیری از ناباروری – قسمت دوم پیشگیری از ناباروری

1- بیماری‌ اوریون:

این بیماری در پسران می‌تواند موجب ناباروری شود. مصون‌سازی پسران (تزریق واکسن) علیه بیماری اوریون در دوران کودکی روش پیشگیری خوبی است و می‌تواند از بروز اوریون و پیامدهای آن در پسران جلوگیری کند.

2- دخانیات، داروها و مواد مخدر:

مصرف داروها و موادی مانند الکل، ماری جوانا، شیشه و دیگر سموم توان باروری فرد را تخریب می‌نماید. این داروها با کاهش میل جنسی، تخریب تولید اسپرم و تداخل با تخمک‌گذاری همراه‌ می‌باشند که گاهی این عوارض برگشت‌ناپذیرند و در اختلالات باروری نقش دارند. سیگار کشیدن نیز به دلیل تأثیر بر عملکرد سیستم تولیدمثل و با کاستن تولید تخمک، افزایش خطر عفونت لگنی و کاهش تعداد اسپرم توان باروری را دچار اختلال می‌نماید. البته اثرات معکوس اغلب موقتی‌اند، بنابراین در صورت عدم مصرف تقریباً تمام علائم برطرف می‌گردند و اثرات مضر بر عملکرد سیستم تولیدمثلی نیز احتمالاً تعدیل می‌گردد. به‌هرحال بهترین توصیه دراین‌باره عدم مصرف دخانیات، داروها و مواد مخدر است.

3- عوامل شغلی و محیطی:

صدمات شغلی می‌توانند در مردان تعداد اسپرم را کاهش دهند. استفاده یا قرار گرفتن در معرض بسیاری از مواد و پرتوهای سمی شامل تشعشع مواد رادیو اکتیو، گازهای بیهوشی، مواد شیمیایی مانند سرب، آفت‌کش‌ها مانند DBCP و حلال‌های دارویی مانند اکسید اتیلن نیز می‌توانند با کاهش تولید اسپرم همراه شوند و باروری را مختل سازند.

4- پوشش:

برای بهداشت باروری استفاده از لباس‌های زیر نخی به خانم‌ها و آقایان توصیه می‌گردد. پوشیدن لباس‌های تنگ به مردان توصیه نمی‌شود زیرا سبب افزایش حرارت بیضه‌ها می‌گردد و ممکن است به تولید اسپرم آسیب برساند.

5- شیمی‌درمانی و پرتودرمانی:

درمان سرطان با روش‌های شیمی و پرتودرمانی توان باروری افراد را از بین می‌برد. زیرا در طول درمان سلول‌های جنسی آسیب می‌بینند. از این رو می‌توان پیش از آغاز درمان با انجماد و ذخیرۀ تخمک، اسپرم یا بافت بیضه یا تخمدان توان باروری را حفظ کرد تا در زمان بهبود بتوان صاحب فرزندی سالم شد.

6- آسیب‌های دهانۀ رحم:

نقش رحم در دستگاه تولیدمثل زنان و حفاظت از آن بسیار مهم است. رعایت بهداشت جنسی، شست‌وشو و پاکیزه نگه‌داشتن واژن می‌تواند از عفونت‌های رحم جلوگیری کند. همچنین انجام تست پیشگیری از سرطان یا پاپ اسمیر به ‌منظور غربالگری و تشخیص زودرس ضایعات پیش سرطانی زمینه را برای درمان محافظه‌کارانۀ زخم‌های دهانه رحم فراهم می‌سازد و با معالجۀ زخم‌های دهانه رحم عملکرد این عضو حفظ خواهد شد.