شما اینجا هستید: خانه » پیش بینی قیمت‌ها: دلار ترمز رشد قیمت سکه را می‌کشد

پیش بینی قیمت‌ها: دلار ترمز رشد قیمت سکه را می‌کشد

دوشنبه 14 بهمن 1392
0 نظر
اقتصاد (17)

به گزارش آنگو، موسسه کیتکو پیش بینی کرده که قیمت طلا طی هفته جاری افزایش یابد. هفته پیشین هم این موسسه خبر از رشد قیمت‌ها داده بود. در پایان هفته هم قیمت‌ها به طور متوسط در قیاس با دو هفته قبل 7 دلار گران شدند.
یانک مرکزی آمریکا در نشست هفته پیش خود 10 میلیارد دلار دیگر از میزان خرید ماهانه اوراق قرضه دولت کاست و آن را به 64 میلیارد دلار رساند. برنامه محدود کردن سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا از نشست ماه دسامبر شروع شد. بهتر شدن وضعیت اقتصادی بویژه بهبود شرایط بازار کار عامل اصلی شروع این برنامه بوده است.
همچنین اگر کاهش خرید اوراق قرضه دولت آمریکا از سوی بانک مرکزی این کشور ادامه پیدا کند، رشد ارزش دلار به کاهش قیمت طلا کمک خواهد کرد. باید دید طی هفته‌های و ماه‌های آینده گزارش‌هایی که از وضعیت اقتصاد آمریکا منتشر می‌شود تا چه حد مثبت خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود چشم انداز مثبت از وضعیت اقتصاد جهان و آمریکا ترسیم کرده است.

به نظر می‌رسد طلا دوره تازه‌ای از فعالیت‌های خود در مسیر رو به رشد را شروع کرده باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بهای این فلزگرانبها از روز دوشنبه روند رو به رشد را پیش می‌گیرد. در آخرین شب معاملات بازارجهانی نیز قیمت طلا 4 دلار و 40 سنت افزایش یافته تا هفته را با رشد به پایان رسانده باشد.
فعالان بازار اعتقاد دارند رشد قیمت طلا در بازار جهانی به سرعت اثر خود در بازار ایران را نشان می‌دهد. تنها در صورتی که با واریز اولین قسط پول‌های بلوکه شده ایران بهای دلار کاهش یابد، احتمال کشیده شدن ترمز طلا هم می‌رود.
به این ترتیب مهمترین مولفه تعیین قیمت سکه در بازار داخل به قیمت دلار محدود می‌شود. صرافان بازار تهران هم پیش بینی کرده‌اند قیمت دلار بین 5 تا 10 تومان کاهش را نجربه کند.
با این حال اصلی ترین گمانه زنی در مورد آینده قیمت سکه رشد اندک بهای این کالای سرمایه‌ای است.  اطلاعاتی که سازمان بورس ارائه داده نشان می‌دهد میزان خرید سکه آتی 43 درصد کاهش داشته است. همین یک مولفه تایید می‌کند علاقه مندی برای سرمایه گذاری در بازار طلا کاهش یافته است سال پیشین در همین ماه بانک کارگشایی در یک روز شاهد ثبت نام 21 هزار نفر برای خرید سکه بود ولی این روند با تغییر جهت قیمت‌ها به طور کلی دگرگون شده است. بخش مهمی از سرمایه‌های خرد طی هفته‌های پیشین جذب بورس شده است. با این حال به نظر می‌رسد بازار سکه جذابیت همیشگی‌اش برای سرمایه گذاری را از دست داده باشد.