شما اینجا هستید: خانه » کتاب بلندی‌های بادگیر

کتاب بلندی‌های بادگیر

پنج شنبه 24 بهمن 1392
0 نظر
کتاب (1)

کتاب بلندی‌های بادگیر
نویسنده: امیلی برونته
مترجم: نگار غلام‌پور

بلندی‌های بادگیر (Wuthering Heights) رمانی است نوشتهٔ امیلی برونته، شاعر و نویسندهٔ انگلیسی. این کتاب در فارسی با عنوان عشق هرگز نمی‌میرد نیز ترجمه شده‌است.

اصل انگلیسی این کتاب در سال ۱۸۴۷ منتشر شد. واژه Wuthering از کلمه‌ای اسکاتلندی گرفته شده است و به توفانی که اطراف خانه اصلی داستان وجود دارد اشاره می‌کند و نمادی از فضای پر سر و صدای داستان است.

کتاب بلندی‌های بادگیر کتاب بلندی‌های بادگیر

کتاب بلندی‌های بادگیر

کتاب بلندی‌های بادگیر تنها رمان امیلی برونته است که شهرتی جهانی یافته‌است. ویژگی متمایز‌کننده این رمان در زمان انتشارش لحن شاعرانه و دراماتیک بیان آن، عدم توضیح از نویسنده و ساختار غیر معمولش بود.

رمان بر زمینه‌ای شاعرانه استوار است که در آن ساده‌دلیها و درون‌بینی روان‌شناختی فوق‌العاده‌ای به توالی دیده می‌شود. به این دلیل، بجاست آن را بیشتر شعر بدانیم تا رمان.

داستان بلندی‌های بادگیر

داستان از زبان خدمتکاری به نام آلن دین برای مردی تعریف می‌شود که خانه‌ای را از شخصی به نام هیت کیلیف اجاره کرده است و در حقیقت ماجرای زندگی هیت کلیف است. آقای ارنشا همراه فرزندانش هیندلی و کاترین در خانه‌ای به نام وادرینگ‌هایتز زندگی می‌کند. روز آقای ارنشا پسر بی سرپرست و بیچاره‌ای به نام هیت کیلیف را با خود می‌آورد تا با آنها زندگی نماید پسری صبور اما موذی که رابطه‌ای صمیمی با کاترین ایجاد می‌کند در حالی که با هیندلی خیلی روابط خصمانه‌ای داره و ماجرا بدین نحو ادامه پیدا می‌کنه تحقیرها عشق‌ها و انتقام‌های پیچیده و تو در تو.

این رمان داستان عشق آتشین ولی مشکل‌دار میان هیت کلیف و کترین ارنشاو است. و این‌که این عشق نافرجام چگونه سرانجام این دو عاشق و بسیاری از اطرافیانشان را به نابودی می‌کشاند. هیت کلیف کولی‌زاده‌ای است که موفق به ازدواج با کاترین نمی‌شود و پس از مرگ کاترین به انتقام‌گیری روی می‌آورد