شما اینجا هستید: خانه » کودکان مستعد ابتلا به تنش و افسردگی

کودکان مستعد ابتلا به تنش و افسردگی

سه شنبه 15 بهمن 1392
0 نظر
کودکان (2) افسردگی - سلامت کودکان

مدت‌ها تصور می‌شد که کودکان بهتر از بزرگسالان از حوادث تروما نجات می‌یابند و علت آن تا حدودی این بود که آنها کمتر رنج می‌کشند.

محققان گمان می‌کردند، سن خیلی کم برای درک کامل ماهیت آنچه در اطراف کودکان رخ می‌دهد، موجب می‌گردد که آنها با انعطاف پذیزی بسیار بیشتری واکنش نشان دهند.

اما بررسی جدید در مورد کودکان، چیز دیگری را نشان می‌دهد.

“کلود چمتاب” روان‌شناس کودک از دانشگاه “نیویورک” و نویسنده ارشد یکی از چند مقاله جدید در مورد کودکان و بلایا که در بخش ویژه‌ای در شماره ژوئیه و اوت نشریه Child Development منتشر شده است، نشان داد: شواهد فزاینده نشان می‌دهد اگر کودکان مستقیما در معرض حوادث قرار بگیرند، اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می‌دهد را درک می‌کنند.

کودکان مستعد ابتلا به تنش و افسردگی استرس و افسردگی کودکان

این مطالعات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان کم سن و سال نه تنها علائم تنش و افسردگی پس از تروما را نشان می‌دهند که شبیه تنش و افسردگی بزرگسالان است، بلکه واکنش قویتری نسبت به تروما را نشان می‌دهند.

این مطالعات همچنین نشان می‌دهد، احتمال ابتلا به علایم اختلال استرس پس از تروما در کودکان کم سن و سال تر و دختران در مقایسه با کودکان بزرگتر و پسران بیشتر است.

در دو مطالعه اول، محققان اثرات طولانی مدت حوادث را بر کودکان و والدین آنها تجزیه و بررسی کردند.

در یک تجزیه و بررسی که به ریاست چمتاب انجام شد، محققان ۱۱۶ کودک پیش دبستانی و مادران آنها را که مستقیما در معرض حملات مرکز تجارت جهانی قرار گرفته بودند، بررسی و پیگیری کردند.

کودکان مستعد ابتلا به تنش و افسردگی کودک و استرس

محققان تقریبا سه سال بعد با مادران و آموزگاران این کودکان مصاحبه کردند.

محققان متوجه شدند، در مقایسه با کودکانی که مادران آنها علائم اختلال استرس پس از سانحه یا افسردگی را گزارش نداده بودند، کودکانی که مادران آنها به این علائم مبتلا شده بودند، سه برابر بیشتر احتمال داشت که سه سال بعد از این حادثه دردناک واکنش عاطفی نشان دهند و هفت برابر بیشتر احتمال داشت که رفتار پرخاشگرانه از خود بروز دهند.

در مقابل مطالعه دیگری بر روی بیش از ۴۰۰ کودک و نوجوان ۱۲ تا ۲۰ ساله و مادران نشان داد، کودکانی که مستقیما در معرض حملات تروریستی قرار گرفتند نسبت به کودکانی که مستقیما در معرض این حادثه قرار نداشتند، اندکی بیشتر احتمال داشت به اختلال استرس پس از تروما مبتلا شوند، اما احتمال ابتلای آنان به افسردگی بطور قابل توجهی بیشتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که به رغم مزیت سنی، مشکلات دختران در انطباق خود با شرایط پس از این حملات دو برابر پسران بود.